Ohtlikust hoonest evakueerimine on tihti kriitilise ajafaktoriga. Sõltuvalt stenaatiumist võib iga kokku hoitud aeg tähendada inimelusid. Kuidas peaks olema korraldatud evakuatsioon ja kuidas võimalikult tuleohutult projekteerida hooneid. Küsimus on eriti kriitilise tähtsusega rahvarohketest kohtades (kaubanduskeskused - Mustika keskus; lisaks kurb Haapsalu tragöödia.). Nõuded tuleohutuse valdkonnas on Eesti muutunud aastatega põhjalikumaks - suitsuandurid. Lisaks põhjalikult märgistatud evakuatsiooni teele on suurendatud ka inimeste teadlikust ohuolukorras käitumisel.
Kuidas on võimalik hinnata inimesteevakueerimisele kuluvat aega? Tavaliselt korraldatakse selleks puhuks reaalseid õppuseid (nt. kooliasutused), paraku ei ole kõikides hoonetes reaalse tulekahjuõppuse korraldamine võimalik. Otstarbekas oleks simulatsioonide koostamine.
Sisekaitseakadeemia Innovatsioonipäeval toimus 14. aprillil. Samasse päeva planeeriti ka tulekahju õppus.
Innovatsioonipäeva eel valmistati ette kogu Sisekaitseakadeemia õppehoone kolmemõõtmeline mudel, kus iga hoones viibiv inimene tähistati liikuva objektina, kellele määrati lähim evakuatsioonitee. Nö. idee oli koostada piltlik olukord evakuatsioonist.
Innovatsioonipäeval viidi reaalne tulekahju õppus läbi. Hilisemalt võrreldi simulatsiooni mudelit reaalse olukorraga. Simulatsiooni koostamisel on väga palju tegureid, mida on võimatu ette prognoosida. Kindlasti ei anna see sajaprotsendilist hinnangut evakuatsiooni ajast, küll aga pakkub võimaluse ligikaudse aja määramisel ning võimaldab teha paremaid planeeringuid evakuatsiooni korraldamiseks.
Reaalsuses oli erinevus reaalsuse ja tegelikkuse vahel minimaalne.
Esialgu ei saa originaalvideot veel lisada (vajab töötlemist), kindlasti on aga õpetlikuks sarja "Worst Case Scenario" lõik ööklubi evakuatsioonist tulekahjukorral. Inimeste teadlikus on kindlasti oluline faktor.
No comments:
Post a Comment